Co-Active Koçluk modeli nedir?

Olmak ve Yapmak sadece koçlukta değil hayatın her alanındaki modelimiz/halimizdir.

Olmak;

İzin vermek, derin düşünmek, durgunluk. Olma hali.

Yapmak;

Harekete geçiren, görev odaklı, dinamik. Eylem/aksiyon hali.

Co-Active Koçluk modelinde;

Tüm danışanlarımızın ve istisnasız her insanın doğal olarak yaratıcı, tüm kaynaklara sahip ve bütün olduğunu düşünürüz. Biraz daha netleştirmek adına insanlar kırık ya da bozuk değillerdir. Tamir edilmeye ihtiyaçları yoktur. İnsanlar doğuştan gelen bir gelişme, büyüme, kendi keşiflerini yapma, hatalarından öğrenme ve bunları düzeltme kapasitesine sahiptir. Bu dünya, takdir edilmek için hasretle bekleyen ve kendisini Doğal Olarak Yaratıcı, Becerikli ve Bütün olarak görüp saracak birisine ihtiyaç duyan insanlarla doludur.

Seanslar boyunca danışanlarımızın bütününe odaklanıyoruz. Çünkü biz, kalbimiz, aklımız, bedenimiz ve ruhumuzla bir bütün olarak varız. Bunun yanında, bir insanın içinde olabileceği çeşitli rollere sahibiz. Örneğin, bir kişi yönetici, ebeveyn, iş ortağı, sanatçı, tedarikçi, eğitimci vb olabilir. İnsanlar bir bütün olmayı ve her yönüyle ne yaptıklarını, kim olduklarını tam ifade etmeyi özlüyorlar ve bunu hak ediyorlar.

Tüm seanslar boyunca şimdiki zamanda gerçekleşenlerle ilgileniriz. Biz Co-Actice Koçluk Modelinde bunu “Anda Dans Etmek” olarak tanımlarız. Çünkü bilmemiz gerekeni, sorunu çözmeyi, yanıtları bulmayı bırakıp, bunların ötesine geçip, anın içine adım attığımızda ilişkiler açılır ve filizlenir. Birbirimizle, geçmiş ve/veya gelecekle ilgili sınırlayıcı hikayeler, stratejiler, ekler ve varsayımları bırakmaya izin vererek, derin merak, farkındalık ve varlık ile şimdiki zamanda danışanlarımızla bağ kurarız. Bu, koç ve danışan arasında ya da herhangi iki kişi arasında, bir alış ve veriş, bir “dans” ilişkisi gibi, uyum ve ahengi besler ve büyütür.

Koç ve danışanlarımızla kurduğumuz bağ, uyum ve ahenk sayesinde dönüşümü harekete geçiririz. Bizim dönüşüm tanımımız: Evrim yolunda, insanın özündeki derin, temel bir değişimdir. Hayat, bir büyüme, evrim ve dönüşüm yolculuğudur. İnsanlar kendilerinin olabileceği en harika ifadesi olmayı hasretle bekliyorlar. Co-Active bir ilişkide, sürdürülebilir dönüşüm farkındalık, keşfetme, öğrenme ve büyüme-zenginleşme ile harekete geçirilir. Dönüşümsel değişim, bizi kısıtlayan inançları, perspektifimizi değiştirdiğimizde, hayat amacımız ve değerlerimizle uyumlu yaşadığımızda gerçekleşir. Bir danışan dönüşümsel değişimi tecrübe ettiğinde, kimliği değişir ve o andan itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Çalışma Modelimiz

Tüm kişisel gelişim çalışmalarında olduğu gibi koçluk ilişkisi de karşılıklı güven, dürüstlük, saygı ve sorumluluk temeline dayanmaktadır. İki tarafın da birbirini dinlemesi ve yeni fikirlere açık olması gerekmektedir. Bu süreçte danışan olarak siz, koçunuzdan hedeflerinizi gerçekleştirmek konusunda destek alacaksınız. Ancak sonuçta değişimi yaratan adımları atacak kişi, sizsiniz. Süreç boyunca koçun size sorduğu sorularla farkındalık kazanacak, yeni bakış açıları ve çözüm yolları geliştireceksiniz. Bu nedenle danışanın kararlılığı çok önemlidir. Koçluk ilişkisinde amaç kendi kendinize başarabilmenizi sağlamak için size destek verilmesidir.

Koç;  cevaplara önceden sahip değildir ve size doğrudan hazır çözümler sunmamaktadır. Koç, çözümü kendi kendinize bulmanızı ve belirli bir yöntem kullanarak bu yaklaşımın sizde bir alışkanlık hale gelmesini sağlamaktadır. Kendi kendinize yeterliliğinizi artırmaktadır. Zira cevabın kendisi sadece sizde saklıdır; koç bunu açığa çıkararak hedeflerinize ulaşmanızı amaçlamaktadır. Terapist değildir; geçmişi sormaz, değiştiremez.

Danışanın ve Koçun arasında kurulacak olan “Koçluk İlişkisinin” tam ve doğru tasarlanması danışanın hedeflerine ulaşması için önemlidir. Koçluk süresi boyunca da değişen ihtiyaçlara göre yeniden tasarlaması gerekir.  Koçluk ilişkisi kişiye özel olarak oluşturulur. Burada esas sorumluluk danışanındır. Koçluk ilişkinin kendisi için verimli olabilmesi için sürece %100 bağlılık göstermesi ve ihtiyaçlarını dile getirebilmesi beklenir.

Siz;  Koçluk ilişkisi sorumluluk ve istikrarlı bir çalışma gerektirmektedir. Sürece inanmanız ve süreçten maksimum fayda sağlamanız için koçunuz ile birlikte belirlediğiniz hedef ve aksiyonlar için zaman ayırmanız, seanslar sırasında kararlaştırdığımız ödevlerin sorumluluğunu almanız önemlidir. Çalışma için ortaya koymuş olduğunuz zaman ve efor, koçluk sürecinin etkinliğini belirleyecektir. Koçluk sürecinden kazanç elde edebilmek için; sürece etkin olarak katılmalısınız ve geri bildirim almaya açık olmalısınız.

Görüşme Süresi, Sıklığı ve Gizlilik

 • Çalışmalarımız min. 8 saat, Zoom/Teams üzerinden planlanacaktır. Seansların ilk saatini keşif ve tasarıma ayırıyoruz. Son görüşmemiz ise kapanış seansı olarak planlanmaktadır. Seanslarımızın suresi 1 saattir. 8 saatin sonunda gerekli gördüğümüzde ya da ihtiyaç dahilinde 4 saat daha çalışabilmemiz mümkündür
 • Görüşme günleri ve saatlerine karşılıklı olarak karar vereceğiz. Görüşme günlerinde ve saatlerinde her zaman değişiklik yapılabilir. 24 saat öncesinden taraflar bu değişiklik isteğini telefonla bildirmelidir. Acil durumlar (hastalık vs gibi durumlarda) bu konunun dışındadır.
 • Koçluk görüşmeleri sırasında konuşulan her konu gizlilik kuralları gereği koçun ve danışanın arasında kalacaktır. Koç hiçbir şartta bu konuları kimse ile paylaşmaz. Danışan kendi seçtiği kişilerle paylaşabilir.

 

 • Gelişim alanlarınızın farkındaysanız ve üzerinde çalışmak istiyorsanız,
 • Yöneticilik kariyerinde destek almaya ihtiyacınız varsa,
 • İlk defa ekip yönetecekseniz,
 • Siz de daha anlamlı, daha doyumlu, daha dengeli bir yaşamın özlemini çekiyorsanız,
 • Sıkışmış hissettiğiniz deneyimler/duygular/düşünceler yaşıyorsanız,
 • Kendinizin en iyi versiyonu olmak istiyorsanız,
 • Kendi dönüşümünüzü başlatmak ve yaşamak istiyorsanız,
 • Hayatınızın herhangi bir alanında netleşmek veya çözüme ulaştırmak istediğiniz bir konu (geleceğe dair bir hayal, hedef ya da harekete geçemediğiniz bir alan) varsa,
 • Açık bir zihinle konunun derinine inmeye ve çözüme ulaşmak için gerekli çalışmaları yapmaya istekliyseniz,

Koç olarak bu yolculuğunuza eşlik etmek için çok hevesli olduğumu söylemek isterim.

 

Benimle betulsiyamoglu@kariyerpusulaniz.com veye betulsiyamoglu@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Değerlerinizi bir pusula olarak alıp doyumda ve dengede yaşayabilmenizi dilerim.