Endüstri Mühendisi olan Sevil Yıldırım, Yönetim Organizasyon & İnsan Kaynakları alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Alanı ile ilgili stajlarını İpek Kağıt ve Tofaş’da tamamladıktan sonra iş hayatına Değişim Dinamikleri Yönetim Danışmanlığı firmasında başlamıştır.

İnsan Kaynakları Sorumlusu ve Proje Sorumlusu olarak görev yaptığı dönemde farklı sektörlerden firmalar için orta ve üst düzey kademe pozisyonların tüm işe alım sürecinin yönetimini gerçekleştirmiştir. Aynı dönemde Eğitim Sorumlusu olarak firmalardan gelen eğitim taleplerine yönelik eğitim programlarının organizasyonunda da görev almıştır. Birçok firmaya organizasyon yapılarının analiz edilmesi, yeniden yapılanma, reorganizasyon, sistem kurma ve geliştirme vb. alanlarda danışmanlık yapmıştır.

Görev aldığı reorganizasyon projeleri arasında son olarak otomotiv yan sanayinde hizmet veren ve 450 çalışanı olan firmanın çalışan memnuniyeti ölçümünün yapılarak raporlanması ile insan kaynakları departman yapılanmasının oluşturulması yer almaktadır.

Ardından Uluslararası bir danışmanlık firması olan Vedior bünyesindeki KRM Danışmanlık’da İnsan Kaynakları üzerine çalışma hayatına devam etmiş ve işe alım süreçlerinde Siemens, Avea, Teknosa, HP, Tchibo, Carrefour, Shell gibi birçok firmaya danışmanlık desteği vermiştir.

15 yıllık iş hayatının önemli bir bölümünde Assessment Center alanında uzmanlaşan Sevil Yıldırım, sektörün öncü kuruluşlarından olan A&DC firmasından Assessment & Development Center uygulamaları konusunda eğitim almıştır. KRM Danışmanlık şirketinin Assessment Center faaliyet alanına geçiş sürecinin tasarlanması, kurulması ve geliştirilmesi aşamalarında aktif rol oynamıştır. Projelerde Assessment Center sürecinin tasarımı, egzersiz seçimi, Değerlendirici olarak uygulamalarda görev alınması, raporlamalar ve geri bildirimlerin verilmesi kadar tüm süreçlerde görev yapmıştır.

Danışman ve Proje Müdürü olarak farklı sektörlerden görev alınan firmalardan bazıları ING Bank, Şekerbank, Yapı Kredi Sigorta, CIV Sigorta, Sony, Nestle, Imperial Tobacco, Shell, İçtaş Enerji, Migros, TBB, Çalık Enerji, Abdi İbrahim İlaç, Abbott İlaç vb. yer almaktadır.

15 yıllık deneyimi süresince 3.000’e yakın adayın mülakat, seçme yerleştirme süreçlerinde görev almış ve Assessment Center uygulamaları kapsamında da Uzman seviyesinden Genel Müdür Yardımcısı seviyesine kadar her kademe pozisyon ve farklı fonksiyondan 1.500’den fazla katılımcı ile çalışma imkanı bulmuştur. Katılımcılara birebir geri bildirim verilmesi ve kariyer gelişim planları oluşturulması konusunda danışmanlık veren Sevil Yıldırım, kariyer hayatına Kariyer Pusulası çatısı altında Kurucu Ortak & Danışman & Eğitmen olarak devam etmektedir.